Vishay/Dale RWR80NR590FSB12
RWR80NR590FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR590FSB12
Brief Description
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR590FSB12.pdf
Availability of RWR80NR590FSB12
QUANTITY
RWR80NR590FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR590FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR590FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)