Vishay/Dale RWR80NR698FSS73
RWR80NR698FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR698FSS73
Brief Description
RES 0.698 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR698FSS73.pdf
Availability of RWR80NR698FSS73
QUANTITY
RWR80NR698FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR698FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR698FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.698
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR698FSS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR698FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR698FSS73 Details Description
Related parts for RWR80NR698FSS73
CONN SPRING 30POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 50V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
FO JUMPER CAB. ASSY-5,0M 2X LC D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf