Vishay/Dale RWR80NR698FSS73
RWR80NR698FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR698FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.698 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR698FSS73.pdf
Availability of RWR80NR698FSS73
QUANTITY
RWR80NR698FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR698FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80NR698FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.698
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR698FSS73
Related LinksRWR80NR, RWR80NR698FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR698FSS73 Details Description
Related parts for RWR80NR698FSS73
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
PMODLS1 SENSOR INTERFACE MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf