Vishay/Dale RWR80NR750FRS70
RWR80NR750FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR750FRS70
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR750FRS70.pdf
Availability of RWR80NR750FRS70
QUANTITY
RWR80NR750FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR750FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80NR750FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR750FRS70
Related LinksRWR80NR, RWR80NR750FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR750FRS70 Details Description
Related parts for RWR80NR750FRS70
BUZZER PIEZO 12V 24.2MM RADIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 25MH 0.8A VERTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
107SI W/6' SY14-3 2647 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
IGBT BUCK CHOP 1200V 80A SOT227 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN M8 datasheet.pdf