Vishay/Dale RWR80NR750FSRSL
RWR80NR750FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR750FSRSL
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR750FSRSL.pdf
Availability of RWR80NR750FSRSL
QUANTITY
RWR80NR750FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR750FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR750FSRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR750FSRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR750FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR750FSRSL Details Description
Related parts for RWR80NR750FSRSL
CONN HEADER VERT HIGH TEMP .200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 17.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
M25 CABLE GLAND, EMC datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf