Vishay/Dale RWR80S1010DRRSL
RWR80S1010DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1010DRRSL
Brief Description
RES 101 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1010DRRSL.pdf
Availability of RWR80S1010DRRSL
QUANTITY
RWR80S1010DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1010DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1010DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1010DRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1010DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1010DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1010DRRSL
TRANS PNP 35V 2A 6-TSOP datasheet.pdf