Vishay/Dale RWR80S1021FSB12
RWR80S1021FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1021FSB12
Brief Description
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1021FSB12.pdf
Availability of RWR80S1021FSB12
QUANTITY
RWR80S1021FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1021FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1021FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1021FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1021FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1021FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1021FSB12
IC CODEC S/PDIF RCVR 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 64POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 630VDC datasheet.pdf