Vishay/Dale RWR80S10R0FMBSL
RWR80S10R0FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S10R0FMBSL
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S10R0FMBSL.pdf
Availability of RWR80S10R0FMBSL
QUANTITY
RWR80S10R0FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S10R0FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S10R0FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S10R0FMBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S10R0FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S10R0FMBSL Details Description
Related parts for RWR80S10R0FMBSL
SCREWDRIVER TORX T4 4.7" datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER TARGET HEAD HC908JB8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf