Vishay/Dale RWR80S1100FRBSL
RWR80S1100FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1100FRBSL
Brief Description
RES 110 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1100FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1100FRBSL
QUANTITY
RWR80S1100FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1100FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1100FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1100FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1100FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1100FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1100FRBSL
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 120V 15A datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf