Vishay/Dale RWR80S1101BSRSL
RWR80S1101BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1101BSRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1101BSRSL.pdf
Availability of RWR80S1101BSRSL
QUANTITY
RWR80S1101BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1101BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1101BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1101BSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1101BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1101BSRSL Details Description
Related parts for RWR80S1101BSRSL
IC OPAMP VFB 63MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LOW IMPEDANCE GROUND TIP 3.5MM datasheet.pdf