Vishay/Dale RWR80S1110DRBSL
RWR80S1110DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1110DRBSL
Brief Description
RES 111 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1110DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1110DRBSL
QUANTITY
RWR80S1110DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1110DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1110DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1110DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1110DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1110DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1110DRBSL
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50PIN TIN W/O EARS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2008 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 15.8682MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf