Vishay/Dale RWR80S1111DRRSL
RWR80S1111DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1111DRRSL
Brief Description
RES 1.11K OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1111DRRSL.pdf
Availability of RWR80S1111DRRSL
QUANTITY
RWR80S1111DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1111DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1111DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1111DRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1111DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1111DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1111DRRSL
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN CIRC 4POS PLUG W/CABLE 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 600MW SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 8SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf