Vishay/Dale RWR80S1150DRBSL
RWR80S1150DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1150DRBSL
Brief Description
RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1150DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1150DRBSL
QUANTITY
RWR80S1150DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1150DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1150DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1150DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1150DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1150DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1150DRBSL
TERM BLOCK HDR 13POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 850MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 6 OHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEADER GOLD 14POS VERT PCB datasheet.pdf
INDUCTOR 1.2MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf