Vishay/Dale RWR80S1150DRBSL
RWR80S1150DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1150DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1150DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1150DRBSL
QUANTITY
RWR80S1150DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1150DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1150DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1150DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1150DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1150DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1150DRBSL
TERM EDGE AMP LF 22-26AWG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1.78MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSTOP ROLLER datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER LAPTOP 11.6" datasheet.pdf