Vishay/Dale RWR80S1151FRS73
RWR80S1151FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1151FRS73
Brief Description
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1151FRS73.pdf
Availability of RWR80S1151FRS73
QUANTITY
RWR80S1151FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1151FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1151FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1151FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1151FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1151FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1151FRS73
FERRULE 0.25MM BLU 1 = 500PCS datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 33 OHM 36LBGA datasheet.pdf
MKP 0.22UF 5% 2500VDC DRAWING T3 datasheet.pdf