Vishay/Dale RWR80S1151FRS73
RWR80S1151FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1151FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1151FRS73.pdf
Availability of RWR80S1151FRS73
QUANTITY
RWR80S1151FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1151FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1151FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1151FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1151FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1151FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1151FRS73
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICN NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf