Vishay/Dale RWR80S1181FMB12
RWR80S1181FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1181FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1181FMB12.pdf
Availability of RWR80S1181FMB12
QUANTITY
RWR80S1181FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1181FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1181FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1181FMB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1181FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1181FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S1181FMB12
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFP09S/AE09M/X datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 100A DO205 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf