Vishay/Dale RWR80S1181FSBSL
RWR80S1181FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1181FSBSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1181FSBSL.pdf
Availability of RWR80S1181FSBSL
QUANTITY
RWR80S1181FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1181FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1181FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1181FSBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1181FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1181FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S1181FSBSL
DIODE ZENER 36V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAN E M CRIMP CONTACT AU 20AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf