Vishay/Dale RWR80S1201FRBSL
RWR80S1201FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1201FRBSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1201FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1201FRBSL
QUANTITY
RWR80S1201FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1201FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1201FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1201FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1201FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1201FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1201FRBSL
CONN HEADER 12POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC12C105 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC VDC REG/CHRGR 28-TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DOUBLE M18 LONG PW 2M NPN NO datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 75OHM 100C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf