Vishay/Dale RWR80S1201FRS70
RWR80S1201FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1201FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1201FRS70.pdf
Availability of RWR80S1201FRS70
QUANTITY
RWR80S1201FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1201FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80S1201FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1201FRS70
Related LinksRWR80S1, RWR80S1201FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1201FRS70 Details Description
Related parts for RWR80S1201FRS70
MOSFET N-CH 24V 12.5A IPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SMD R/A TIN BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 55POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf