Vishay/Dale RWR80S1210BRS73
RWR80S1210BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1210BRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1210BRS73.pdf
Availability of RWR80S1210BRS73
QUANTITY
RWR80S1210BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1210BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1210BRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1210BRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1210BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1210BRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1210BRS73
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 YLW 5V TH datasheet.pdf
INTERFACE MOD 8 CHANNELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
AUDIO TRIG DECODE GRAPH OPTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
47UF 10V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf