Vishay/Dale RWR80S1211BRRSL
RWR80S1211BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1211BRRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1211BRRSL.pdf
Availability of RWR80S1211BRRSL
QUANTITY
RWR80S1211BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1211BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1211BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1211BRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1211BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1211BRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1211BRRSL
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MSC26K datasheet.pdf
COVER METAL RACK & PANEL 56POS datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf