Vishay/Dale RWR80S1241BRRSL
RWR80S1241BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1241BRRSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1241BRRSL.pdf
Availability of RWR80S1241BRRSL
QUANTITY
RWR80S1241BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1241BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1241BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1241BRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1241BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1241BRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1241BRRSL
CONN HEADER 72POS .100" DL TIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 4V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf