Vishay/Dale RWR80S1241BRRSL
RWR80S1241BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1241BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1241BRRSL.pdf
Availability of RWR80S1241BRRSL
QUANTITY
RWR80S1241BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1241BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1241BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1241BRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1241BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1241BRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1241BRRSL
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-D-140-E1) datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD REFERENCE ADC12D1800RF datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf