Vishay/Dale RWR80S1241FRBSL
RWR80S1241FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1241FRBSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1241FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1241FRBSL
QUANTITY
RWR80S1241FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1241FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1241FRBSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1241FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1241FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1241FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1241FRBSL
SWITCH KEYLOCK SPDT 12A datasheet.pdf
TERM RING VYL 6AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V/2.93V 8-MLF datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
INSERT MALE 6+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD datasheet.pdf