Vishay/Dale RWR80S12R0DRRSL
RWR80S12R0DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S12R0DRRSL
Brief Description
RES 12 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S12R0DRRSL.pdf
Availability of RWR80S12R0DRRSL
QUANTITY
RWR80S12R0DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S12R0DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S12R0DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S12R0DRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S12R0DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S12R0DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S12R0DRRSL
JUMPER-H1505TR/A3049V/H1505TR 3" datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .125 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 16POS datasheet.pdf
RES 550 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 60MM datasheet.pdf