Vishay/Dale RWR80S1300FRRSL
RWR80S1300FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1300FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1300FRRSL.pdf
Availability of RWR80S1300FRRSL
QUANTITY
RWR80S1300FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1300FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1300FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)