Vishay/Dale RWR80S1301BSS73
RWR80S1301BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1301BSS73
Brief Description
RES 1.3K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1301BSS73.pdf
Availability of RWR80S1301BSS73
QUANTITY
RWR80S1301BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1301BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1301BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1301BSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1301BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1301BSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1301BSS73
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
BOARD EVALUTION FOR SPEAR600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
M803 6C 4#23 2#12 SKT REC THRD datasheet.pdf
MPPS⑩ Miniature Package Power Solutions 40V PNP LOW SATURATION TRANSISTOR AND 40V, 1A SCHOTTKY DIODE COMBINATION DUAL IC datasheet.pdf