Vishay/Dale RWR80S1301FPRSL
RWR80S1301FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1301FPRSL
Brief Description
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1301FPRSL.pdf
Availability of RWR80S1301FPRSL
QUANTITY
RWR80S1301FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1301FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1301FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1301FPRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1301FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1301FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S1301FPRSL
SCREWDRIVER SLOTTED 1.6X8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 472 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 270A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
CONICAL 0.4MM datasheet.pdf