Vishay/Dale RWR80S1330BMB12
RWR80S1330BMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1330BMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1330BMB12.pdf
Availability of RWR80S1330BMB12
QUANTITY
RWR80S1330BMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1330BMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1330BMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1330BMB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1330BMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1330BMB12 Details Description
Related parts for RWR80S1330BMB12
JUMPER-H9991TR/1852GR/X 2" datasheet.pdf
SWITCH KNOB ALT 2POS DPST BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 20K OHM 750MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 96MM datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
KIT BLUETOOTH DEV HCI BTM421 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf