Vishay/Dale RWR80S1331FRS70
RWR80S1331FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1331FRS70
Brief Description
RES 1.33K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1331FRS70.pdf
Availability of RWR80S1331FRS70
QUANTITY
RWR80S1331FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1331FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR80S1331FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1331FRS70
Related LinksRWR80S1, RWR80S1331FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1331FRS70 Details Description
Related parts for RWR80S1331FRS70
RES ARRAY 4 RES 2 OHM 0804 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-24V 29W datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE/PWR MGMT 20-QFN datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.855" 3MM 2LD datasheet.pdf