Vishay/Dale RWR80S1371FRS73
RWR80S1371FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1371FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1371FRS73.pdf
Availability of RWR80S1371FRS73
QUANTITY
RWR80S1371FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1371FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1371FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1371FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1371FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1371FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1371FRS73
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
TRANSF CURRENT SENSE 2000UH SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/10/180F 3.2 BK datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf