Vishay/Dale RWR80S1371FRS73
RWR80S1371FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1371FRS73
Brief Description
RES 1.37K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1371FRS73.pdf
Availability of RWR80S1371FRS73
QUANTITY
RWR80S1371FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1371FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1371FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1371FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1371FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1371FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1371FRS73
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 24VIN 15VOUT DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11.4A 8SOIC datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 30"X55" datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf