Vishay/Dale RWR80S1380DRBSL
RWR80S1380DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1380DRBSL
Brief Description
RES 138 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1380DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1380DRBSL
QUANTITY
RWR80S1380DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1380DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1380DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1380DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1380DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1380DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1380DRBSL
DIN CONN HEADER 32POS 2 ROW R/A datasheet.pdf
IC XDCP 128-TAP 10KOHM 10-MSOP datasheet.pdf
IC DAC TX 14BIT 175MSPS 32-LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP ARRAY 30PF 25V NP0 0504 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS MONITORING datasheet.pdf
CAP CER 470PF X7R RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
10-Bit, 40 MSPS, 3 V, 74 mW A/D Converter IC datasheet.pdf