Vishay/Dale RWR80S13R0FRB12
RWR80S13R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S13R0FRB12
Brief Description
RES 13 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S13R0FRB12.pdf
Availability of RWR80S13R0FRB12
QUANTITY
RWR80S13R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S13R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S13R0FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S13R0FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S13R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S13R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S13R0FRB12
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf