Vishay/Dale RWR80S13R0FRRSL
RWR80S13R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S13R0FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S13R0FRRSL.pdf
Availability of RWR80S13R0FRRSL
QUANTITY
RWR80S13R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S13R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S13R0FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S13R0FRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S13R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S13R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S13R0FRRSL
CONN SPADE FLANG 10-12 AWG #6 datasheet.pdf
CARD PRINTER-CLEANING LS6 5PC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight 38-QFN (5x7) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER DVR 1:2 12MSOP datasheet.pdf
CONN F PLUG STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
4700UF 50V 35X25 datasheet.pdf