Vishay/Dale RWR80S1401FMB12
RWR80S1401FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1401FMB12
Brief Description
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1401FMB12.pdf
Availability of RWR80S1401FMB12
QUANTITY
RWR80S1401FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1401FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1401FMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1401FMB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1401FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1401FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S1401FMB12
IC BRIDGE 3PH 1400V 130A MTK datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 34POS 30AU datasheet.pdf
GDT 300V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1.5A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 500MA 383.7 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU ARM7 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
4 POS EP II HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf