Vishay/Dale RWR80S1401FRBSL
RWR80S1401FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1401FRBSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1401FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1401FRBSL
QUANTITY
RWR80S1401FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1401FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1401FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1401FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1401FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1401FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1401FRBSL
CONN HEADER 30POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MULTI VOLT 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
1991 PLUG HSG W/O EARS 6POS datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf