Vishay/Dale RWR80S1431FSS73
RWR80S1431FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1431FSS73
Brief Description
RES 1.43K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1431FSS73.pdf
Availability of RWR80S1431FSS73
QUANTITY
RWR80S1431FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1431FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1431FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1431FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1431FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1431FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1431FSS73
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7 datasheet.pdf
IC CHARGER BATT CONST V/I 28SSOP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 3.5A 600V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 930MA 195 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 4.5 INCH datasheet.pdf