Vishay/Dale RWR80S1501BRB12
RWR80S1501BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1501BRB12
Brief Description
RES 1.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1501BRB12.pdf
Availability of RWR80S1501BRB12
QUANTITY
RWR80S1501BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1501BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1501BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1501BRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1501BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1501BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1501BRB12
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 900MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE datasheet.pdf
IC CTLR MULTIPHASE VR12 52-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 3A VFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf