Vishay/Dale RWR80S1541FRB12
RWR80S1541FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1541FRB12
Brief Description
RES 1.54K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1541FRB12.pdf
Availability of RWR80S1541FRB12
QUANTITY
RWR80S1541FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1541FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1541FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1541FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1541FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1541FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1541FRB12
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
ADAPTER AND SOCKET 80-QFP datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
IC GATE 2.5K SO14 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf