Vishay/Dale RWR80S1560DRB12
RWR80S1560DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1560DRB12
Brief Description
RES 156 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1560DRB12.pdf
Availability of RWR80S1560DRB12
QUANTITY
RWR80S1560DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1560DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1560DRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1560DRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1560DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1560DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1560DRB12
AC/DC WALL MNT ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 300MSPS 48TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf