Vishay/Dale RWR80S1581FRB12
RWR80S1581FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1581FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1581FRB12.pdf
Availability of RWR80S1581FRB12
QUANTITY
RWR80S1581FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1581FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1581FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1581FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1581FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1581FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1581FRB12
IC SUPERVISOR MPU 3.08V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 16-DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC STEREO LN 30WLCSP datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BOARD MINI-AT 5V DEV SYSTEM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf