Vishay/Dale RWR80S1581FRB12
RWR80S1581FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1581FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1581FRB12.pdf
Availability of RWR80S1581FRB12
QUANTITY
RWR80S1581FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1581FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1581FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1581FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1581FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1581FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1581FRB12
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI SIM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf