Vishay/Dale RWR80S1620FRB12
RWR80S1620FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1620FRB12
Brief Description
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1620FRB12.pdf
Availability of RWR80S1620FRB12
QUANTITY
RWR80S1620FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1620FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1620FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1620FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1620FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1620FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1620FRB12
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
CAP CER 32PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC SER/DESER PROG 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
3POS UMNL PLUG HSG datasheet.pdf