Vishay/Dale RWR80S1620FRBSL
RWR80S1620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1620FRBSL
Brief Description
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1620FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1620FRBSL
QUANTITY
RWR80S1620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1620FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1620FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1620FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1620FRBSL
CONN FERRULE CRIMP DB9,15,50 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
8322C106 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
METRAL SIGNAL PF HDR 5R datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf