Vishay/Dale RWR80S1620FRBSL
RWR80S1620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1620FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1620FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1620FRBSL
QUANTITY
RWR80S1620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1620FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1620FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1620FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1620FRBSL
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/GRN datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 80MA 125V datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
RES 189 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
QD CONN W/2 M SUB CABLE datasheet.pdf
M18 SHLD 8MM PNP NO/NC CABLE datasheet.pdf
5V EJECT HDR ASSY datasheet.pdf