Vishay/Dale RWR80S1671BSRSL
RWR80S1671BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1671BSRSL
Brief Description
RES 1.67K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1671BSRSL.pdf
Availability of RWR80S1671BSRSL
QUANTITY
RWR80S1671BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1671BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1671BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1671BSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1671BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1671BSRSL Details Description
Related parts for RWR80S1671BSRSL
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN M12 4POS R/A SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 16 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
LAMP INCAND T1-3/4 MID FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf