Vishay/Dale RWR80S1690DRBSL
RWR80S1690DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1690DRBSL
Brief Description
RES 169 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1690DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1690DRBSL
QUANTITY
RWR80S1690DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1690DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1690DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1690DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1690DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1690DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1690DRBSL
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF DVR/RCVR DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MUX SGL 2INPUT LP 8-XSON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO-215AA datasheet.pdf
FUSE 400A datasheet.pdf