Vishay/Dale RWR80S1690DSB12
RWR80S1690DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1690DSB12
Brief Description
RES 169 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1690DSB12.pdf
Availability of RWR80S1690DSB12
QUANTITY
RWR80S1690DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1690DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1690DSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1690DSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1690DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1690DSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1690DSB12
RES 29.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 11.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 100POS DR LOW P datasheet.pdf